Oferowanie klientom zakupu na kredyt jest zwolnione z VAT
Czynności polegające na informowaniu potencjalnych nabywców o możliwości zawarcia umowy kredytowej oraz rekomendowaniu wyboru tego sposobu finansowania zakupu towarów oferowanych przez podatnika należy uznać za usługi pośrednictwa finansowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 maja 2022 r. (I FSK 1989/18).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami meblowymi i wyposażenia wnętrz w formie spółki akcyjnej. W jej ramach spółka współpracuje z różnymi instytucjami finansowymi w celu zapewnienia swoim klientom możliwości sfinansowania dokonanych zakupów przy pomocy kredytu konsumenckiego. Na podstawie zawartych umów z bankami podatnik wykonuje takie czynności jak m.in.: informowanie swoich klientów o możliwości i zasadach sprzedaży z użyciem kredytu czy kierowanie potencjalnych klientów do punktów obsługi klienta w celu dalszej obsługi w zakresie produktów finansowych. Podatnik nie wykonuje jednak żadnych czynności prawnych w imieniu banku. Podatnik otrzymuje przy tym od banku wynagrodzenie wyliczone według wolumenu zawartych umów kredytowych.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy usługi świadczone przez nią na rzecz banków podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, tj. czy mogą być one zakwalifikowane jako usługi pośrednictwa w świadczeniu usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta